Fotografia 3D

Technika cyfrowa w fotografii po raz kolejny umożliwia zwykłym śmiertelnikom (czyli fotograficznym amatorom) zabawę z formą fotografii trudną do osiągnięcia tradycyjnymi metodami. Niestety - w tym przypadku nie wystarcza sam komputer. Za pomocą kilku prostych akcesoriów mozna spróbować zrobić fotografie symulujące obraz trójwymiarowy. Do wykonywana fotografii konieczny jest statyw i specjalna prowadnica umożliwiająca równoległe przesuwanie umieszczonego na statywie apratu w celu wykonania dwóch zdjęć.

 

Istnieje kilka możliwości pokazywania zdjęć stereoskopowych - ja zdecydowałem się na opcję tzw. anaglifów (ang. anaglyph) - czyli obrazów oglądanych przez specjalne okulary - z niebieskim i czerwonym filtrem dla każdego oka.

Okulary takie można nabyć w sklepie internetowym - tutaj. Można je też czasami zdobyć w kinie - np. na fimie “Mali agenci 3D” :).

 

UWAGA !!! Zdjęcia najlepiej widać w rozdzielczości co najmniej 1024 x 768, w opcji "Pełny ekran" (klawisz F11) - ale oczywiście przy innnych parametrach też da się oglądać. Warto też odwiedzić stronę testową do kalibracji monitora.

 

Zapraszam do galerii i życzę miłego zwiedzania !

wejscie do galerii  

 

Innym ciekawym sposobem symulowania trzeciego wymiaru na fotografii jest technika “wobbling”. Po złożeniu dwóch odpowiednio wykonanych fotografii obraz “trzęsie się”. Taka animacja symuluje w naszych oczach i mózgu efekt 3D. Poniżej zamieściłem przykłady moich fotografii wykonanych w technice “wobblingu”:

 

  • Poznań - Wystawa Storczyków w Palmiarni - wrzesień 2004 r
  •  

    Bardzo ciekawi mnie co sądzicie o moich dokonaniach. Chętnie posłucham waszych opinii - napiszcie więc choć kilka słów .